Először is, felejtsük el, hogy az agysejtjeink száma felnőttkorban jobb esetben állandó, rosszabb esetben pedig fokozatosan csökken. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy az agy rendkívül plasztikus: attól függően, miként használjuk, változik sejtszinten, kapcsolataiban, méretében és alakjában. Ez a dinamizmus az agysejtek számára is érvényes. Elhalnak – de ugyanennyire születnek is, az pedig, hogy milyen mértékben, rajtunk (is) múlik.
Íme, 6 egyszerű módszer, hogy elősegítsük az agysejtek születését, szebb nevén a neurogenezist:
Tanulás
Jaj, csak ezt ne. Sajnos de.
Leghatásosabb, ha kimozdulunk szellemi komfortzónánkból, és olyan készséggel vagy területtel foglalkozunk, amivel korábban nem. Lehet ez varrás, parkour vagy spanyol nyelv, bármi. Azon túl, hogy szélesedik látásmódunk, vagy új készséggel leszünk gazdagabbak, az agyunkat is ellátjuk friss agysejtekkel. A jó pap holtig termeli az agysejtjeit.
Szex
Na, ez bezzeg igen.
Kimutatható korreláció áll fenn a rendszeres szex és a neurogenezis között. Nem mintha különösebben nógatni kellene embereket, mindenesetre itt egy újabb ok, de ezzel be is fejeztem.
Van kedved feljönni egy kis neurogenezisre?
Futás
A rendszeres futás, de általában a testmozgás pozitív hatással van az agysejt-termelésre. Ezen túl formában tart, oldja a stresszt, fejleszti az önfegyelmet, élénkíti a memóriát és a koncentrációt, és arra a negyed-fél-egy órára segít magad mögött hagyni magánéleti és munkahelyi problémáidat.
El is megyek futni.
Áfonya
Most megleptelek. Egyél áfonyát.
Sok más étel is elősegítheti a neurogenezist, de ezzel csak a tanulást és a mozgást igyekszünk megspórolni, valljuk be. Jobb lenne el sem árulnom, de pl. az étcsoki (…), továbbá az omega 3 zsírsavak, melyek leghíresebben a lazacból és egyéb tengeri herkentyűkből kinyert olajban találhatók, szintén kimutathatóan hozzájárulnak a több agysejt születéséhez.
A kutatások folynak, ezzel az étcsokis dologgal még jelentkezem.
Stimuláló környezet
Az ingergazdag környezetben élő egerek agykérge nagyobb lesz, mint az ingerszegényben élőké. Ha játszhatnak a társaikkal, illetve a ketrecben lévő játékokkal, az mind az agy méretére, mind az agysejtek számára pozitív hatással bír. És mivel az egerek agya releváns aspektusaiban hasonlít a mi agyunkra, tanulhatunk tőlük. Alakítsuk inspirálóvá a körülöttünk lévő tereket, fizikai és személyes értelemben is.
Izgi helyek, izgi emberek, játék, játék.
Meditáció
Ez kicsit becsapós. Arról van szó ugyanis, hogy a stressz csökkenti a neurogenezis mértékét, így valójában bármilyen módszer, amely csökkenti a minket érő stresszt, növeli az újszülött agysejtek számát. A meditáció csak az én gonosz személyes preferenciám miatt került kiemelésre, mert tudományosan kimutatható, hogy elképesztően egészséges testi és mentális értelemben is. De erről majd máskor.
Ezekkel a módszerekkel bábáskodhatunk tehát agysejtjeink felett. Mindenesetre ne várjunk csodát ettől a jelenségtől se. Nem lesz tapasztalható nagyságrendi ugrás az IQ-ban, csak mert még lila a szánk az áfonyától, és alig kapunk levegőt a szexmaratontól. A hangsúly inkább az egészséges szinten tartáson lehet, illetve azon, hogy így idősebb korban is frissebbek maradhatunk szellemileg. A neurogenezis mértéke ugyan csökken, ahogy őrölget minket az a bizonyos vasfog, de nem áll le teljesen, és amint láttuk, serkenthető.
Az ezzel kapcsolatos kutatások még gyermekcipőben járnak, mindenesetre érdemes figyelemmel kísérni, mert egyrészt végtelenül érdekes, másrészt mentális életünknél aligha van fontosabb az életminőségünk tekintetében.
Forrás: https://www.ted.com/talks/sandrine_thuret_you_can_grow_new_brain_cells_here_s_how?language=hu
http://mentalhealthdaily.com/2013/03/05/11-ways-to-grow-new-brain-cells-and-stimulate-neurogenesis/